Umělecký životopis


v roli Lakmé
v roli Lakmé

Anna Klamo, roz. Janotová, je laureátkou mezinárodních pěveckých soutěží Antonína Dvořáka a Emy Destinnové z r. 1997, nositelka Ceny Jarmily Novotné a náleží jí i titul Absolutní vítězka mezinárodní pěvecké soutěže Franze Lehára z r. 1998 v Komárně. Role Zuzanky v Mozartově opeře Figarova svatba jí přinesla v r. 2010 postup do širší nominace na Cenu Alfréda Radoka. V r. 2011 se stala první nositelkou „Malé Thálie“, kterou udělují diváci v Ústí nad Labem. Role Lakmé L. Delibesa ji v r. 2011 posunula až do finále udělování cen Thálie, kterou také získala. V r. 2012 natočila film „Donšajni“, v režii J. Menzela, kde ztvárnila roli Alenky.

 

Zpěv vystudovala na Státní konzervatoři v Praze, ve třídě prof. Heleny Tattermuschové a na pražské AMU u doc. Magdalény Hajóssyové.

 

Již během studií vystupovala jako host v Hudebním divadle Karlín v Praze, kde debutovala v roli Valencie ve Veselé vdově Franze Lehára. Další velké role pak sehrála v Moravském divadle Olomouc (Iliu v Mozartově Idomeneovi, Adinu v Donizettiho Nápoji lásky); v operetě ND v Brně a ve Státní opeře Praha. Zde ztvárnila mimo jiné titulní roli opery Bohuslava Martinů Voják a tanečnice, při vůbec 1. pražské premiéře r. 2000, v režii Davida Pountneyho.

 

18 let byla Anna Klamo angažována jako sólistka Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. V opeře plzeňského divadla J. K. Tyla se v r. 2010 poprvé uvedla jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně a dodnes je stálým hostem této divadelní scény.

 

Kromě divadla Anna Klamo vystupuje i na koncertních pódiích jak u nás /např.zámek E. Destinnové ve Stráži nad Nežárkou, kde je pravidelným hostem/ , tak i v zahraničí.

 

Nějaký čas externě spolupracovala i jako hlasatelka s ČRo 3 - Vltava.

 

Na svém kontě má řadu nahrávek do rozhlasu i na CD.

 

Anna Klamo vystupovala jako sólistka v divadlech: Státní opera Praha , Hudební divadlo Karlín Praha, Národní divadlo v Brně, Moravské divadlo Olomouc, divadlo J.K.Tyla v Plzni, Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem, Divadlo F.X. Šaldy v Liberci.

 

V minulých letech se jako sólistka zúčastnila několika turné po USA, Japonsku, Německu, Španělsku a Švýcarsku.

 

Jako Traviata se představila v několika představeních open-air festivalu "Klasika pod hvězdami", po boku významného slovenského tenoristy Miroslava Dvorského, coby Alfréda.

 

V současnosti Anna Klamo spolupracuje převážně se zahraničními koncertními agenturami a věnuje se též činnosti agenturní a pedagogické.

 

V sezóně 2017/2018 ji čeká dlouhé turné po Německu s operetními gala představeními /cca 30x/, kde za doprovodu orchestru vystoupí i další /čeští i zahraniční/ umělci a balet. Dále pak koncerty v tuzemsku, které pořádá i její agentura "Národní koncertní a divadelní".

 

V divadle J. K. Tyla v Plzni vystupuje v titulní roli operety E. Kálmána "Čardášová princezna".